Reacția ambasadorului rus, Oleg Ozerov, după ce a fost invitat la MAE, lasă să se înțeleagă că clipul video publicat de SIS nu e adevărat: "În Epoca AI nu se poate de comentat diferite clipuri video. Nu considerăm întemeiate acuzațiile împotriva noastră"
Referitor la ajutorul lui Nesterovschi, Ozerov a spus: „Mi s-a spus că el, chipurile, a venit la ambasadă la 20:15, la această oră eu eram la reședință, iar ce ține de domnul Nesterovschi, eu nu-l cunosc și nici nu l-am cunoscut vreodată. Am aflat din presă numele lui de familie”, a declarat Ozerov.