Primarul Capitalei Ion Ceban anunță că s-a întâlnit ieri cu Victor Ponta, fost premier PSD în România, în prezent candidat la prezidențiale: "Am discutat despre proiectele inițiate în municipiul Chișinău în ultimii ani cu suportul și implicarea României (...) La fel, în anul 2014 a fost semnat Acordul de Asociere a Republicii Moldova cu Uniunea Europeană, iar premierul Victor Ponta a fost un mare susținător în acest parcurs", a scris el
Reacția lui Alex Cozer: "Ceea ce nu spune Ceban este că în 2014 stătea cu megafonul în fața instituțiilor europene, flancat de Vartanian și Bolea, și țipa ca din gură de șarpe, în limba-i preferată rusă, desigur, împotriva semnării Acordului de Asociere". "Acordul privind Asocierea şi Liber Schimb Comercial va lovi dur mai multe domenii ale economiei moldoveneşti, inclusiv agricultura. Doar în cadrul Uniunii Vamale ţara mai are şansa să-şi păstreze statalitatea şi să apuce calea unei dezvoltări progresive", spunea atunci Ivan Ceban prin megafonul roșu.