Moscova acuză România de interferență în afacerile sale interne și că ar urmări dezmembrarea Federației Ruse
Motivează că, la un forum desfășurat recent în parlamentul României, ar fi participat “o organizație teroristă, interzisă în Rusia” și s-ar fi făcut “apeluri către statele occidentale, inclusiv din partea agenților străini, pentru a obține înfrângerea militară a Rusiei și dezmembrarea acesteia”.