Maia Sandu, întrebată despre lipsa de creștere economică în 2024:
Sandu: Nu am avut creștere economică în mare parte din cauza secetei, care a a compromis roada agricolă. Problema pare să devină una sistemică, să nu ne așteptăm că se va îmbunătăți situația. Sunt țări cu climă similară, dar cu agricultură mai eficientă, trebuie să ne reorientăm și noi.
În general am încercat să menținem situația stabilă în economie, în pofida crizelor.
S-au făcut și reforme de debirocratizare, dar problema cea mare e războiul din Ucraina care îi sperie și pe investititorii străini și pe cei locali. Ce putem face - e să creștem investițiile publice, cheltuieli pentru infrastructură, aici vine și planul UE de ajutor - este anume pentru asta, etc. Deja se mobilizează ceva investiții private, etc. Susținerea prin ODA a crescut de la câteva sute de mln de lei, la miliarde de lei ajutoare pentru firme.