Ministrul Educației, Dan Perciun acuză opoziția că recurge, "ca de obicei, la manipulări pe subiectul școlilor, mai ales în preajma alegerilor". "Dodon reia aceleași acuzații învechite, ignorând un adevăr simplu: în perioada în care socialiștii și comuniștii au fost la putere, țara a pierdut 184.000 de elevi! Perioada 2001 - 2008 (socialiștii/comuniștii la putere): Numărul copiilor din sistemul educațional s-a redus cu 30%
Astăzi, situația e diferită: În ultimii ani, numărul elevilor s-a stabilizat – avem în jur de 334 de mii de copii în școli în ultimii 10 ani. Da, există în continuare provocări, inclusiv deficitul de cadre didactice, cauzat și de îmbătrânirea populației. Dar noi venim cu soluții reale