Igor Dodon anunță că Moldova a intrat în recesiune. "Avem 2 trimestre cu scăderea PIB, iar per total avem o stagnare de 0,1% în creșterea anuală"
Mai grav, această stagnare este și pe întreaga perioadă de guvernare. Recesiunea este alimentată și de scăderea producției agricole – 14,6%, ceea ce înseamnă în bani 7 miliarde de lei, scăderea producției industriale – 3,4% sau 3 miliarde de lei, reducerea populației ocupate – 3,7% sau cu 33 mii de persoane. Scăderea exporturilor – 12,2% sau cu 493 milioane USD.