Separatiștii încearcă să pornească parțial industria din stânga Nistrului pentru a rezista financiar. Alexandr Slusari susține că hala de laminare a oțelului de la Uzina Metalurgică, dar și combinatul de ciment din Rîbnița au fost repornite
Purtătorul de cuvânt al Guvernului: Dacă informația se adeverește, atunci fabrica va trebui să plătească impozite