Andrei Spînu, la JurnalTV, despre plecarea sa din partid și de la guvernare: „La foarte mulți șmecheri le-am încurcat, dar s-a considerat că imaginea mea dăunează Guvernului și partidului”
Spînu: La acea etapă s-a considerat că imaginea mea dăunează Guvernului și partidului. Am decis să mă retrag. Dar unele lucruri trebuie spuse. Atât timp cât eu și echipa de la Minister luptam pentru independența energetică, să construim poduri, drumuri, unii și-au făcut o obsesie despre numele Andrei Spînu. Lansau falsuri și zvonistică despre mine și activitatea mea. Era clar de ce - pentru că la foarte mulți șmecheri le-am încurcat, sunt foarte mulți din diferite domenii, domeniul construcțiilor, persoane care încercau să-și continue activitatea prin corupție. Știm foarte bine ce a făcut Kremlinul și Șor. S-a făcut o campanie întreagă împotriva celor care s-a ocupat de independența energetică, s-a întâmplat pentru că am eliminat influențele de la Gările Auto, m-am ocupat de cele mai complicate alegeri. Eu am fost unica persoană de la guvernare, amenințată de mascați la poartă, amenințări trimise tatălui meu, familia, etc. Când noi mișcam lucruri înainte - toți vorbeau de Spînu. Sincer să fiu m-am simțit singur la un moment dat. Orice se întâmpla în țară - era legat de Spînu. Între primul tur și al doilea am văzut cum se furau voturi cu hurta (de ruși), o chestie de o mare gravitate. Și toată țara ce discuta? De ce trebuie să-și dea demisia Spînu și Bolea de la Agricultură?! Acesta era subiectul important de discutat atunci?!
Decizia de a-mi depune demisia am luat-o după o discuție cu dna Maia Sandu. A fost o decizie comună. Apoi i-am anunțat pe dl prim ministru și pe dl Grosu, președintele PAS. În rest nu prea a știut nimeni. De atunci nu am mai discutat cu dna președintă Sandu.