Dinu Plîngău, Platforma DA: "Dacă deputații lui ȘOR sau a lui Dodon ar fi ieșit cu această inițiativă, ne-am fi revoltat, dar ar fi fost cumva clar că ei servesc intereselor Kremlinului. Dar nu o să vă vină să credeți, cu această inițiativă au ieșit chiar deputații PAS. O oarecare deputată pe nume Davidovici, care a lucrat la Publika lui Plahotniuc și a ajuns în echipa oamenilor buni, împreună cu un deputat renumit, care a bătut toate recordurile în Tetris, pe nume Sinchevici, au ieșit și au propus să mai fondăm o Televiziune publică pentru vorbitori de limba rusă. Deci, să facem un fel de Pervii Kanal, în care să se vorbească doar rusa. Așa noi stimulăm ca cei care trăiesc toată viața în Moldova să știe măcar cum să zică ,,Bună ziua.”? O rușine și o bătaie de joc. Noi vom lupta pentru fiecare vot, oricât de greu nu ar fi, să oprim atât prostia și pofta de bani a unora, cât și revenirea Dodonilor pe de altă partel".

Alex Cozer: "Prima întrebare care mi-a apărut când am văzut ultima „genialitate” PAS, cu noua televiziunea publică în limba rusă, e dacă în prime-time vor fi date și acolo telenovele, așa cum se întâmplă cu Moldova 1? A doua a fost dacă doamna Natalia Davidovici, deputată ajunsă în Parlament din primii 10 în lista PAS, dar pe care n-am văzut-o să fie autor la niciun proiect mai de Doamne-ajută în toată activitatea sa legislativă, va activa și ea la acest post de televiziune? Băieți din PAS și Dealul Schinoasei, dar ce vă împiedică acum, dacă credeți voi că trebuie și mai mult conținut în limba rusă pe ecranele televiziunilor moldovenești, să nu dați știri sau un talk-show în rusă chiar în prime-time, atunci când difuzați nu una, ci tocmai două telenovele (la 20:05 și 21:45) la Moldova 1? "

Angela Aramă: "Se vede că are bani mulți actuala conducere a TRM, o fi găsit vreo comoară de pirați?! Absolut inutilă aceată „prioritate” în condițiile în care emisiuni de dezbateri în rusă pot fi făcute și în cadrul actualului program Moldova1"

Mircea Surdu: "Planul unei televiziuni rusești la TRM a fost pregătit meticulos, pe ascuns, de mai multe luni. Fără să fie discutat la Comitetul managerial, fără să aibă o dezbatere publică cum ar fi fost normal într-o democrație, el apare la capitolul „Priorități” în Caietul de sarcini pentru anul 2025, în ideea că nimeni dintre cei prezenți nu vor observa acest „desiderat nevinovat” printre zecile de pagini. Am încercat să explic de ce nu văd oportun acest lucru. Am fost bruiat și intimidat de către Vladimir Țurcanu. Am insistat ca opinia mea separată să fie trecută în Procesul verbal al acelei ședințe. Colega mea, Ludmila Vasilache, directoare la Moldova 2 Cultural, care avea aceeași opinie ca și mine, a fost intimidată".

#Opoziție