Azi, văzând că guvernatorul canadian nu dă înapoi, Trump a anunțat noi tarife pentru Canada: Încă 25% (ridicate deja la 50%) pentru importurile de oțel și aluminium, începând de mâine. Trump îi amenință pe canadieni că, dacă nu renunță la tarife, pe 2 aprilie va închide definitiv producția de mașini din Canada, cu noi taxe. Într-un final, acesta și-a exprimat speranța că statul Canadian va deveni al 51-lea stat al SUA, "după ce linia de frontieră a fost trasată artificial".