Și-au dat seama cât rău face aparatului de stat: Trump ar fi impus limite pentru deciziile lui Elon Musk. Politico scrie că președintele american a organizat o ședință cu membrii cabinetului în care le-a spus că nu Musk decide cine pleacă din funcție, dar membrii Executivului. Miliardarul va avea doar puterea să facă recomandări, fără putere de decizie pe politici sau personal
Întâlnirea vine după o serie de concedieri în masă și amenințări la adresa lucrătorilor guvernamentali din partea fondatorului Tesla, care conduce Departamentul de Eficiență Guvernamentală, care a creat o mare incertitudine în guvernul federal.