Vodă: Astăzi, cetățenii Republicii Moldova au primit SMS-urile actualizate despre plățile sociale – pensii, indemnizații și alte prestații oferite de stat. Toate prestațiile sociale. Spre deosebire de mesajele vagi din trecut, noul format spune clar și fără echivoc: „Guvernul Republicii Moldova a efectuat transferul” și indică suma exactă primită. Este un pas firesc spre mai multă transparență, spre o informare corectă și directă a fiecărui beneficiar.

Dar, cum era de așteptat, această măsură a fost imediat „exportată” de unii actori politici și manipulatori de profesie. Nu e o noutate, și a fost documentată de publicația Nokta că gruparea criminală șor, prin rețelele sale de dezinformare, a încercat să fure meritele statului și să-și atribuie în mod fraudulos aceste plăți în raioanele din sudul țării. Metoda era simplă: oamenii primeau bani din bugetul statului, dar erau mințiți de canalele de propagandă că „Șor le-a dat”. O minciună sfruntată, bazată pe confuzie și lipsă de respect față de cetățeni.