Războiul comercial declanșat de Trump. După ce administrația Trump a anunțat taxe de 25% la importurile din Canada, premierul Justin Trudeau a anunțat că a decis să răspundă în oglindă
Mai mult, guvernatorul de Ontario Doug Ford a anunțat aseară că anulează toate contractele bugetare cu Starlink-ul lui Elon Musk și în general cu companiile americane (contracte de $30 mlrd anual). Mai mult, acesta anunță că impune în replică 25% taxe la curentul electric livrat către 3 state americane, ceea ce va duce la scumpiri pentru consumatorii din New York, Michigan și Minnesota. Ford ia în considerare chiar reducerea livrărilor către SUA.