Pas cu pas, spre extrema dreaptă și... autoritarism. Trump ameninţă şcolile şi universităţile care „permit manifestaţii ilegale” și studenții care protestează. „Agitatorii vor fi trimişi la închisoare şi/sau expulzaţi definitiv către ţările lor de origine. Studenţii americani vor fi definitiv excluşi sau, în funcţie de infracţiunea lor, arestaţi”
Toate finanțările federale vor fi tăiate pentru orice colegiu, școală sau universitate care permite proteste neavizate. Agitatorii vor fi închiși/trimiși definitiv înapoi în țara din care au venit. Studenții americani vor fi exmatriculați, iar, în funcție de infracțiune, arestați.