Acesta spune că e gata să meargă rapid prin toate fazele de negocieri până la o înțelegere solidă. Zelensky mai scrie că întâlnirea de la Washington n-a mers bine și e regretabil că s-a întâmplat așa: "E timpul să facem lucrurile corect. Vrem o viitoare cooperare și comunicare constructivă", mai spune el, sugerând că speră ca... garanțiile de securitate să funcționeze.
Zelensky: În ceea ce privește acordul privind mineralele și securitatea, Ucraina este gata să îl semneze în orice moment și în orice format convenabil. Vedem acest acord ca un pas către o securitate mai mare și garanții de securitate solide, și sper cu adevărat că va funcționa în mod eficient.
Președintele ucrainean, Volodymyr Zelensky, a scris acum 20 de minute pe twitter/X că e gata să se așeze la masa de negocieri, pentru o pace durabilă și e gata să semneze acordul cu privire la minerale cu SUA. Acesta scrie că printre primele acțiuni ar putea fi interzicerea folosirii rachetelor, dronelor cu rază lungă de acțiune, bombe asupra infrastructurii energetice