După ce JD Vance a dat lecții cu privire la libertate de exprimare europenilor, Casa Albă a interzis accesul unui fotograf de la Associated Press și a trei reporteri de la Reuters, HuffPost și Der Tagesspiegel, un ziar german. Echipele TV de la ABC și Newsmax, împreună cu corespondenți de la Axios, The Blaze, Bloomberg News și NPR, au fost însă permise să participe la eveniment. Marți, administrația Trump a anunțat că va decide ce instituții media vor avea acces la președinte în spații mai mici, precum Biroul Oval.
Cele 3 agenții de presă care au fost membri permanenți ai grupului de presă al Casei Albe – AP, Bloomberg și Reuters – au emis miercuri un comunicat ca răspuns la noua politică.
„De mult timp, ne asigurăm că informațiile corecte, echitabile și transmise la timp despre președinție ajung la un public larg, de toate orientările politice, atât în Statele Unite, cât și la nivel global. O mare parte din acoperirea Casei Albe pe care oamenii o văd în instituțiile lor media locale, oriunde s-ar afla în lume, provine de la aceste agenții. Este esențial într-o democrație ca publicul să aibă acces la informații despre guvernul său printr-o presă independentă și liberă".
Marți, WHCA a emis, de asemenea, o declarație prin care protestează împotriva noii politici a Casei Albe.
Anterior, secretara de presă a lui Trump, Leavitt, a spus că publicațiile care vor "scrie minciuni" vor fi trase la răspundere, lăsând să se înțeleagă printre altele că li se vor anula și acreditările la anumite conferințe.