Atenție!
Părinții nu vor plăti nimic - statul va acoperi integral acest cost. Co-plata despre care se induce în eroare pe unele surse se referă doar la grădinițe, unde părinții contribuie cu 1/3 din costul total al alimentației.
▪️Elevii din clasele 5-9 din instituțiile publice de învățământ general vor beneficia de alimentație gratuită, începând cu 1 septembrie 2025.
▪️În prezent, circa 135 000 de copii din clasele primare (1-4) beneficiază deja de alimentație gratuită.
De la 1 septembrie, de alimentație gratuită vor beneficia aproape 160 000 de elevi din clasele gimnaziale din peste 1 000 de instituții de învățământ din țară, inclusiv școli profesionale și sportive.
Astfel, la 300 000 de copii le va fi oferit un mic dejun cald sau la pachet.