Detalii de la Nata Albot, la Internetu' Grăiește: "Suma vehiculă în spațiul public nu e corectă. Noi am primit mai puțin decât ceea ce s-a publicat. Mi se pare jenant să explic, dar o fac. $153 000 am primit în 2024. Gestionați pe parcursul a 9 luni, cu 6 evenimente în Moldova, 3 evenimente organizate de noi și 3 de alții. Toate în cadrul campaniei "Moldova în rând cu Lumea". Am colaborat cu artiști, avem un im, nu vă pot da detalii - dar și asta e o parte din acest buget. Am avut tabără cu 20 de designer grafici. Am avut manifestul pentru un vot cinstit, am avut 10 oameni angajați permanent, 600 000 de mii de lei plătiți în buget taxe. Nu înțeleg care sunt pretențiile? Activisimul civic nu înseamnă să mori de foame

Admit că festivalurile de genul IA Mania și Mai Dulce s-ar putea să nu le mai organizăm, nu-mi imaginez din ce surse am putea să le organizăm odată cu stoparea finanțării USAID".