Fosta membră a Consiliului Superior al Procurorilor (CSP), Olesea Vîrlan, a fost găsită vinovată de abuz de putere în legătură cu concursul pentru funcția de procuror general din 2024. Judecătoria Chișinău i-a aplicat o amendă de 1.500 de lei și i-a interzis să ocupe funcții publice timp de 3 luni. Instanța a confirmat că, în timpul concursului pentru funcția de procuror general din februarie 2024, Vîrlan l-a subestimat în mod deliberat pe unul dintre candidați, Ion Munteanu