Campanie de denigrare. Nouă ONG-uri de media au publicat pe 14 februarie o declarație în care condamnă cazurile de denigrare a jurnaliștilor și instituțiilor mass-media care au primit asistență financiară americană, care au loc pe fundalul scandalului din jurul înghețării fondurilor pentru toți beneficiarii de către noua administrație SUA. Potrivit lor, intimidarea și discreditarea presei independente este principalul scop al acestor campanii de denigrare