Într-un gest nediplomatic rar, vicepreședintele SUA care a vizitat Germania n-a vrut să se întâlnească cu cancelarul german Olaf Scholz, unica întâlnire programată fiind cu Alice Weidel, președinta AfD.

Olaf Scholz a avut o reacție, spunând că Vance se implică în alegere de parte partidelor extremiste:

Trebuie să înțelegem că Germania e o democrație puternică. Și ca o democrație puternică putem spune cu tărie că extrema dreaptă trebuie să fie fără control asupra politicului. Respingem cooperarea cu extrema dreaptă. E un consens cu majoritatea partidelor din Germania. Nu alții trebuie să ne dea sfaturi să cooperăm cu astfel de partide, mai ales când ne uităm la istoria (fascistă) a țării. Ce să comentez, discursul vicepreședintelui Vance? Cel care a vorbit despre cum protejăm Ucraina?! (n.r. ironie, pentru că nu a vorbit deloc).

Unul dintre potențialii viitori cancelari după 23 februarie, Friedrich Merz a spus-o pe șleau: Americanii se implică deschis în alegerile din Germania, pun la îndoială institutele democratice. Nu e treaba americanilor să ne spună cum să ne protejăm instituțiile democratice.

De cealaltă parte a Atlanticului, în paralel, Musk a dat planurile lui administrației Trump pe față, distribuind multe dintre postările lui Weidel pe X, și chiar îndemnând indirect germanii să susțintă AfD la alegeri - Alternativa pentru Germania.

❗️AfD este considerat un partid de extremă dreaptă. Printre obiectivele sale se numără ieșirea din UE (indirect asta înseamnă prăbușirea UE) și creare unei alte comunități europene, reîntoarcerea la marca germană, neagă existența schimbărilor climatice cauzate de om și promovează utilizarea combustibililor fosili, cere anularea sancțiunilor impuse Rusiei după invazia Ucrainei și reluarea importurilor de gaz rusesc.