Continuare...


Am auzit aici multe motive despre "de ce trebuie să vă protejați". Dar nu am auzit nimic - pentru ce vă protejați? Care e viziunea pozitivă? Eu cred că nu e nicio securitate dacă nu participă și vocile oamenilor voștri. Criza care o avem e una făcută de noi. Dacă îți e frică de alegătorii tăi - America nu poate face nimic pentru voi. Aveți nevoie de mandate democratice în următorii ani. Mandatele nedemocratice vor duce la instabilitate. Nu puteți câștiga alegeri democratice cu opoziția trimisă la închisoare.



Dacă SUA au reușit să suporte 10 ani cu Greta Thunberg, atunci și Europa poate suporta câteva luni cu Elon Musk



Azi nimic nu e mai urgent decât migrația masivă. Avem un număr extrem de mare de migranți care s-a dublat și în SUA și în UE în ultimii ani. Nu s-a întâmplat pur și simplu. E un rezultat al deciziilor conștiente. Am văzut rezultatele (atentatul din Munich) chiar ieri. Cât trebuie să treacă să ducem civilizația într-o nouă direcție? Oamenii votează oameni care promit să oprească migrația. Cred că oamenilor le pasă de casele și copii lor.



A anula îngrijorarea oamenilor, a închide mass-media - nu ne protejează de nimic. E cel mai sigur lucru de a distruge democrația.



Democrația va supraviețui dacă îngrijorările oamenilor vor fi luate luate în calcul. Vocea poporului contează. Nu trebuie să ne fie frică de viitor. Îmbrățișați ce vă spun oamenii, chiar și dacă sunteți surprinși și nu sunteți de acord. Nu vă fie frică de oameni noștri, chiar dacă sunt în dezacord cu liderii lor. Asta e magia democrației.