De obicei vorbim despre amenințările din exterior. Dar eu cred că amenințările în Europa vin din interior
Amenințarea cea mai mare nu e Rusia si China, dar amenințările din interior. Întoarcerea de la valorile pe care le împărtășim.
Am văzut că un oficial european era încântat că s-au anulat alegerile prezidențiale din România și ar putea să se repede și în Germania. Aceste declarații sunt șocante pentru urechile americane. De ani ni se spune că ceea ce finanțăm e în numele democrației. Oare?! Dar când vedem cum curțile europene anulează alegerile avem mari dubii că este așa. Câteodată mă întreb dacă suntem în aceeașie echipă.
Războiul rece a avut și niște câștigători. Libertatea de a crea și de a face greșeli - a dus la dezvoltare. Nu poți mandata ce să crezi. Când mă uit azi la Europa și câștigătorii războiului rece nu prea văd ce s-a întâmplat cu ei.
În UK închid oamenii pentru păreri expuse pe social media, comentarii anti-feministe, în Suedia 2 săptămâni în urmă o femeie a fost condamnată pe motive religioase.
Cel mai îngrijorător în UK, un mare aliat al nostru - libertatea religiei e în pericol. Un om a fost condamnat pentru că s-a rugat timp de 3 minute. Se ruga pentru fiul său nenăscut. A fost găsit vinovat și obligat să plătească amenzi. Aș fi vrut să fie doar o lege prost aplicată. Dar nu, au mai fost cazuri.
Am auzit și comentariile din aceste zile, precum că exemplele au venit din SUA: Administrația Biden a cenzurat platformele de social media. Nu am venit aici să fac comentarii doar despre Europa, dar și despre noi.
Situația a ajuns atât de proastă, încât România și-a anulat alegerile prezidențiale pe baza suspiciunilor slabe ale unei agenții de informații și la presiunea enormă din partea vecinilor săi continentali, precum că Rusia a infuențat alegerile. Dar daca democrația poate fi distrusă cu câteva sute de mii de dolari de promovare online, atunci nu e una puternică. Cred că dacă le vom da voie cetățenilor să spună ce gândesc - ne va face mai puternici.
Să revenim la Munchen. Nu trebuie sa fim de acord cu ce spun oamenii. Dar atunci când liderii îi reprezintă pe oameni - trebuie să participăm cu toți la dialog.
E o conferință de securitate. Și vom discuta despre creșterea cheltuielilor de apărare. Administrația Trump crede că Europa trebuie să joace un rol mai important. Europa trebuie să fie mai prezentă, și SUA să se contreze pe zone mai îndepărtate care se află în pericol mai mare.
Se actualizează....
Vicepreședintele SUA, JD Vance, discurs dur împotriva Europei la conferințe de la Munchen cu minute în urmă, partea I: Nu înțelegem unde sunt acele valori pe care le susținem, pe unele le și finanțăm și pe care spunem că le promovăm pe de o parte și alta ale Atlanticului