Livrările de gaz către Transnistria sunt în aer. MET Group încă negociază cu Ucraina. Fără un acord, conducta rămâne goală. Dar ceva s-a schimbat: pe 11 februarie, Tiraspolul a fost nevoit să scoată bani din buzunar și să cumpere 2,5 milioane de metri cubi de gaz de pe Bursa Română de Mărfuri.

Dacă au bani pentru gaz, de ce au cerut ajutorul UE? Dacă acest volum e suficient pentru consumul real al regiunii, atunci tot gazul „gratuit” peste acest volum a fost doar subvenționarea unui regim separatist prin criptoferme și alte întreprinderi care l-au primit. Însuși Krasnoselki a recunoscut că au funcționat întreprinderi mici și mijlocii - nu acesta era scopul ajutorului umanitar al UE.

Orice linie de credit trebuie lichidată imediat. Avem deja două credite pe care sunt dubii că le vor onora. Fie că e 1 martie sau 31 martie, Moldova nu mai trebuie să fie sponsorul de serviciu al regimului separatist