Anatol Malîșev, primul eliberat din custodia structurilor transnistrene după aproape 2 ani de detenție nelegitimă, a fost reținut de către Poliția R. Moldova, conform unor surse ale Ziarului de Gardă. Malîșev a fost prezentat de autoritățile de la Chișinău ca fiind deținut politic.

Solicitată de ZdG, Diana Fetco, șefa Secției Comunicare și Protocol a IGP, a declarat că persoana a figurat, pe teritoriul R. Moldova, în cauze penale pentru trafic de droguri.