Asociația Promo Lex anunță că deținut politic, după aproape doi ani de detenție nelegitimă, Malîșev Anton a fost eliberat din custodia structurilor transnistrene.
Pe 8 februarie 2023, acesta a fost răpit cu forța și supus unui proces penal la Tiraspol, fiind ulterior deținut în condiții inumane. În această perioadă, sănătatea sa s-a deteriorat grav, fără acces la îngrijiri medicale adecvate. Condițiile precare de detenție au dus la pierdere drastică în greutate și afectarea stării sale generale.