Acum 4 ani, primarul Capitalei Ion Ceban promitea că va fi interzisă contrucția blocurilor de locuit acolo, iar terenul va fi valorificat în scop social. Pe 4 februarie 2025, primăria a emis autorizație de construcție "a unui complex multifuncțional".