Cum răspunde Ion Ceban la întrebarea dacă ar accepta ideea de a face o coaliție cu PAS după alegerile parlamentare: Admitem un scenariu ca cineva să facă coaliție cu noi
Reacția lui Tkaciuk: Este ușor de stabilit că afirmația care i se atribuie este o falsificare.În primul rând, nu este momentul pentru astfel de declarații. Și în al doilea rând, am convenit de la bun început că, dacă apar întrebări cu privire la cine va coopera "Alternativa", răspundem: aceasta nu este o întrebare pentru noi, ci pentru reprezentanții altor viitoare forțe parlamentare. Care dintre aceste forțe vor ajunge în Parlament, în afară de Alterantiva? Vor putea aceste forțe să susțină programul nostru? Au competența, curajul politic și calitățile morale pentru a face acest lucru?