Ilie Bolojan devine președinte interimar până la alegerile din mai.

Se întâmplă după ce Parlamentul a pus în mișcare procedura de demitere a sa. Iohannis a spus că "este un demers inutili, nefondat pentru că niciodată nu am încălcat Constituția. Este un demers păgubos pentru că de aici toată lumea pierde, nimeni nu câștigă. Acest întreg demers va avea efecte în plan intern și, din păcate, în plan extern. Pentru a scuti România și pe cetățeni de acestă criză demisionez din funcția de președinte al României. Voi pleca din funcție poimâine pe 12 februarie".