Președinta Maia Sandu a semnat pe 4 februarie un decret prin care a acordat grațierea unui număr de 3 persoane condamnate. Aceștia sunt Morcan Marius-Nicolae Sergiu, Morozov Mihail Vitalie și Orhei Denis Ion.
Primul a fost condamnat la 28 iunie 2023 de Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani. Cel de-al doilea, la 15 aprilie 2024 de către Curtea de Apel Chișinău, iar cel de-al treilea, la 19 iulie 2024 de Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani.
În plus, Morozov Vitalie, conform sentinței din 19 octombrie 2021 a Judecătoriei Chișinău, sediul Buiucani, ar fi jucat un rol activ în procurarea, păstrarea și distribuirea drogurilor prin intermediul unui magazin online. Bărbatul a fost condamnat la 4 ani și 8 luni de închisoare
Într-o reacție pe pagina sa de Facebook, Vasile Coroi, Avocatul Poporului pentru Drepturile Copilului, a explicat că decizia de grațiere a condamnatului Morozov a fost luată pe baza recomandării unanime a Comisiei pentru problemele grațierii, un organ colegial care include specialiști în domeniul juridic și social. Astfel, Comisia a constatat că persoana dată a executat deja cea mai mare parte a pedepsei, mai având doar un an de detenție, regretă faptele comise, nu este consumator de droguri, a respectat regimul de detenție, are un comportament pro-social, menține legătura cu familia, are un loc de trai stabil și este în curs de a obține o calificare profesională în calitate de sudor.
Decizie rară a Maiei Sandu: A grațiat 3 condamnați la recomandarea Comisiei de grațiere