După ce și-a dat seama ce a făcut - a șters postarea inițială unde scria despre "vinegret" și a revenit cu "un longread foarte necesar" despre cazurile grave întâmplate: Iată ce spune despre fiecare în parte:

1️⃣ Cazul decesului matern la Spitalul Raional Edineț
A treia naștere, sarcină monitorizată fără probleme
Stop cardiac în timpul travaliului, posibil cauzat de embolie cu lichid amniotic. Așa cazuri se înregistrează unul la 20 mii de nașteri, și rata de supraviețuire e infimă - câteva procente. Anchetă și expertiză medico-legală în curs. S-ar putea să apară alte nuanțe. Astfel nu am niciun drept nici să apăr, nici să judec pe cineva. Ne vom abține pînă la finalizarea anchetei, cât și expertizei medico-legale.

2️⃣ Cazul cabinetului de cosmetologie
Reglementarea centrelor private este limitată. Ministerul nu are dreptul să efectueze verificări frecvente. Doctorița implicată a fost anterior asociată cu activități ilegale într-un spital public.

Crearea și funcționarea lor e reglementată de Legea antreprenoriatului. Sistemul medical eliberează autorizație sanitară (dacă corespunde normelor sanitare) și in baza ei se aprobă automat (fără nicio verificare) de către minister Regulamentul de activitate. Mai departe, dacă centrul e medical, odată la 5 ani trece acreditarea. Ce se întâmplă pe interior, în aceste perioade nu prea știe nimeni. Cine lucrează acolo, ce servicii acordă, aplică ei ordinele ministerului sănătății care sunt obligatorii, ministerul nu cunoaște și verificări nu are dreptul să instituie. Abordarea legală este aceeași ca și pentru o plăcintărie, frizerie sau cabinet de manichiură și aceste reguli ar trebui modificate, dar să vedem, vă place asta?
#Opoziție