Din informația de la experții tehnici de la MGRES am aflat că Termocentrală din Dnestrovsc va avea surplus de energia electrică. Cel puțin în timp de noapte. Care soarta acestei energiei? Nu înțeleg de ce toți de la guvernare au uitat de promisiune că exces de electricitate urmează să fie furnizat GRATIS pe malul drept. În decizia CSE nu este nici un cuvănt despre acest lucru. Nu există nici un act juridic , care ar reglementa problema respectivă. De ce oare? Rugămintea mea către presa independentă ar fi să insistați căt mai urgent ca reprezentanții Guvernului să răspundă la întrebarea privind soarta energiei electrice, produse în exces pe malul stăng din gazul, oferit de Republica Moldova pe banii europeni.
▪️ Anchetă penală după moartea unui bebeluș la Spitalul „Gheorghe Paladi”.
Din aceeași ediție