Un așa zis ordin al liderilor separatiști de la Tiraspol de zilele trecute oprește industria de crypto mining din regiune începând cu 1 februarie, odată cu condițiile impuse de Chișinău - de a folosi gazul eficient.
Ordinul sugerează că minarea de cryptomonede a fost oprită abia acum, în timp ce în intervalul 1-31 ianuarie - oamenii au înghețat în case și au primit energie electrică pe grafic.
Din 1 februarie, r. transnistreană primește gaz european în calitate de ajutor umanitar. Chișinăul asigură livrarea după ce a primit dezagregarea consumului, limitând capacitatea la maxim 2.7-3 mln de m3 zilnic.
Regiunea transnistreană: I-au ținut pe oameni o lună în frig, însă fermele crypto care aduceau bani pentru afaceriștii ruși - au continuat să funcționeze