Război economic. După ce Trump a anunțat tarife la produsele de import din Mexic și Canada de 25%, acesta a sugerat ca e gata să crească tarifele și pentru UE din cauza deficitului comercial prea mare (UE exporta mult mai mult decât importa în SUA). Azi canadienii și mexicanii anunță ca se pregătesc să impună tarife în oglindă
(…) Imediat moneda Euro a început devalorizarea în raport cu dolarul american.