(…) Acesta spune ca a descoperit sute de plăți, pe care le numește ilegale, sute de mln de dolari, cheltuiți în van, către organizații. Se referă la unele plăți către "culte religioase luterane neclare", "propagandă media", "organizații care controlau procurorii lui Soros, etc.”
Musk și-a justificat deciziile de a opri plățile afirmând că echipa sa a descoperit „că oficialii de aprobare a plăților de la Trezorerie au fost instruiți să aprobe întotdeauna plățile, chiar și către grupuri frauduloase sau teroriste cunoscute”.
În mesajele pe care le postează pe rețeaua sa, Musk îi întreabă retoric pe oameni: "Știți că USAID, din taxele voastre, a finanțat cercetări cu privire la bioarme, inclusiv Covid19, care a ucis mln de oameni?"
(…) Mai mult, acesta a declarat ca “USAID este o organizație criminală și e timpul ca aceasta să moară”. În aceasta seara contul de X al organizației cu aproape 1 mln de utilizatori a fost suspendat.
O parte din staff-ul care a încercat să blocheze accesul reprezentanților lui Musk la sistemul USAID a și fost dat afară
Furtună în SUA. Elon Musk a dobândit acces la sistemul trezoreriei de stat al SUA, având acces astfel la toate plățile efectuate de Guvernul american. Miliardarul conduce așa numitul departament pentru eficiență (DOGE) și caută să scadă cheltuielile în plus pe care le face guvernul american, dator la peste 100% din PIB