Uzina metalurgică de la Râbnița a funcționat până la 31 decembrie 2024 la capacitate minimă. S-a întâmplat după ce rușii spre sfârșitul anului trecut au bombardat linia de înaltă tensiune de la Podolsk (Ucraina), la care era racordată uzina. De la bombardament și până la 31 decembrie, uzina a prelucrat metal la capacitate minimă, fiind conectată la o linie de 110KV din necesarul de 330KV cât era inițial. După 1 ianuarie, activitatea ei a fost sistată, odată cu întreruperea livrărilor de gaz rusesc