Un medic dermatolog-estetician din Chișinău a vorbit deschis despre o problemă gravă în această industrie:
"Cel mai grav este că în Moldova nu se verifică clinicile estetice, cu ce dispozitive lucrează, dacă sunt certificate, nu avem acest control și fiecare face ce vrea. Dacă ți-a venit ideea să deschizi un salon de epilare cu laser - desenezi o diplomă de cosmetician, cumperi de pe Alibaba sau chiar de pe 999 un aparat de 3 mii de euro, și gata. Nimeni nu verifică, tu faci ce vrei. Clienții vin, rezultate - 0, complicații o sumedenie. Și complicațiile încă urmează să apară peste ani. E ca o bombă cu efect întârziat. Probleme cu laserele se agravează în fiecare an".