Biroul de reintegrare anunță că a solicitat descifrarea tuturor cheltuielilor pe care le are regiunea transnistreană pentru a putea propune un plan de livrări: "Pentru derularea eficientă a acestor procese este necesară prezentarea de către Tiraspol a unor detalii tehnice și date statistice dezagregate pe categorii, legate de consumul de energie electrică și gaz în regiune".

Supărați și înțelegând că li se va limita funcționarea industriei, MMZ și a fermelor crypto, separatiștii spun că nu li se oferă ceea ce li s-a promis, operând cu manipulări: Cer Comisiei Europene să gestioneze ei direct sprijinul UE și nu prin intermediul autorităților de la Chișinău. Totodată, Krasnoselskii și Ignatiev manipulează, spunând că autoritățile de la Chișinăul au în plan să nu le dea deloc gaz pentru electricitate. Krasnoselskii spune că "secretarul de stat al Ministerului Energiei al Republicii Moldova, domnul Borosan, care conduce delegația moldovenească, a declarat că ajutorul oferit de Uniunea Europeană nu prevede furnizarea de gaze pentru producerea de energie electrică în Transnistria"

Cu alte cuvinte, utilizarea fondurilor europene pentru generarea de electricitate prin resursele proprii de producție nu este posibilă, conform lui Borosan. În schimb, ni se propune livrarea de energie electrică prin rute necunoscute și din surse neclare. De asemenea, partea moldovenească nu a precizat volumele de gaz destinate livrării în Transnistria în cadrul proiectului umanitar european pentru sectorul termic".