Potrivit unei decizii aprobate astăzi de Guvern, cele mai mari compensații, de până la 1 400 de lei, vor primi consumatorii care au agent termic centralizat și cei care se încălzesc cu energie electrică.

De la întâi ianuarie energia electrică s-a scumpit cu 70%, iar cea termică centralizată - cu 40%. Sumele exacte ale compensațiilor care vor fi oferite pentru luna ianuarie vor fi anunțate la începutul lui februarie.