Decizia de comasare a celor două procuraturi pare să aibă mai puțin de-a face cu lupta împotriva corupției și criminalității organizate. Senzația pe care o am este că adevărata țintă a creării unei noi „ arhitecturi a structurilor anticorupție”, este eliminarea șefului Procuraturii Anticorupție, dna Veronica Drăgălin, care, în ultima perioadă, se pare că nu mai este pe placul actualei guvernări.

Ca și consecințe practice, implementarea așa-numitei „noi arhitecturi a structurilor anticorupție” nu va face decât să paralizeze și mai mult lupta împotriva corupției. Orice reorganizare durează, procurorii sunt in procedura de vetting, iar în curând, clasa politică va intra în campanie electorală și toate reformele vor rămâne pe planul doi.