Din toamna anului 2024, în Serbia au loc proteste în masă, care au început după prăbușirea unei copertine de beton de deasupra intrării în clădirea gării din orașul Novi Sad. În urma prăbușirii, 15 persoane au murit, iar alte două au fost grav rănite. De atunci, protestatarii au cerut pedepsirea celor responsabili și demisia autorităților țării, inclusiv a președintelui Aleksandar Vucic.