Cei care încearcă să intre în țară sub pretextul că sunt turiști sau că vin la rude, dar de fapt se infiltrează cu scopul de a ajunge în regiunea transnistreană, li se spune: „Mulțumesc, stânga împrejur, o să veniți altă dată.” Sunt întorși de la aeroport. Ei vin prin Erevan, Tbilisi, Istanbul sau Baku. Va intra în vigoare anul acesta un regim nou, prin care noi vom avea acces, înainte de îmbarcare, la lista pasagerilor. Vom putea, dintr-o etapă premergătoare, să le spunem: „X, Y, Z rămâne la sol, mulțumim, vine altă dată.”