„La 80 de ani de la eliberarea acestui lagăr al groazei, să nu permitem ca aceste lucruri cumplite să fie uitate sau negate. Să promovăm toleranța, respectul și grija pentru cei din jur. Să construim o lume mai bună, unde ura nu are loc. Astăzi, mai mult ca niciodată, trebuie să fim uniți împotriva urii și să lucrăm pentru pace. Asta e moștenirea pe care trebuie să o lăsăm generațiilor viitoare”, a declarat Maia Sandu.
În acest an se împlinesc 80 de ani de la eliberarea Auschwitz-Birkenau.
Peste 30 de șefi de stat și de guverne, printre care și Maia Sandu, vor marca azi la ora 16.00 ziua Internațională de Comemorare a Victimelor Holocaustului