Se întâmplă după ce președintele columbian a interzis aterizarea la sol a 2 avioane cu migranți ilegali columbieni deportați din SUA.

În replică, Președintele Trump a anunțat pe rețelele sociale că Statele Unite vor impune imediat tarife de 25% pe toate importurile din Columbia, care vor crește la 50% într-o săptămână. De asemenea, administrația Trump va aplica sancțiuni bancare și financiare împotriva Columbiei, va impune o interdicție de călătorie și va revoca vizele oficialilor guvernamentali columbieni.

Ca răspuns, președintele columbian Gustavo Petro a anunțat tarife de retorsiune de 25% pe importurile din SUA, care ar putea ajunge la 50%2. Petro l-a acuzat pe Trump că încearcă să-l răstoarne și a declarat că nu dă mâna cu "sclavi albi"

Într-un final, Petro a cedat și a acceptat zborurile cu deportați.