Separatiștii au forțat oamenii să iasă la un protest la zonele de trecere administrativă între malul drept și cel stâng. Aceștia au pancarte făcute de aceeași mână unde acuză Chișinăul de blocadă energetică: "Nu genocidului", "Moldova - permite gazului să ajungă la noi, Moldova e vinovată de moartea cetățenilor din Nistrenia"