Creează tensiuni pe loc drept. Liderii separatiști de la Tiraspol în frunte cu Krasnoselski au primit noi instrucțiuni de la Moscova cum să dea vina pe Chișinău, după ce Rusia a închis gazul de la 1 ianuarie
Separatiștii au forțat oamenii să iasă la un protest la zonele de trecere administrativă între malul drept și cel stâng. Aceștia au pancarte făcute de aceeași mână unde acuză Chișinăul de blocadă energetică: "Nu genocidului", "Moldova - permite gazului să ajungă la noi, Moldova e vinovată de moartea cetățenilor din Nistrenia"