Guvernatoarea BNM, Anca Dragu: Republica Moldova ar putea deveni membră a Zonei Unice de Plăți în Euro (SEPA) în primul trimestru al anului 2025 sau cel târziu până în vara acestui an. Asta ar permite transferuri rapide de EURO la costuri minime
„Moldova este tot mai aproape de a deveni membră SEPA. Acest lucru ar trebui să se întâmple în primul trimestru al acestui an sau, în cel mai târziu, până la vară. Locuitorii Moldovei vor economisi cel puțin 20 de milioane de euro anual datorită tranzacțiilor mai ieftine”, a declarat Dragu.