Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) a decis reluarea procedurii disciplinare în privința a trei judecători în demisie de la Curtea Supremă de Justiție (CSJ). Este vorba despre Mariana Ursachi (Pitic), Tamara Chișca-Doneva și Ion Guzun, care, prin deciziile lor, au anulat hotărârile Comisiei Pre-Vetting, ce refuzau promovarea a 21 de judecători în funcții de conducere