Criză reprezintă un șut în fund pentru autorități. Comisia pentru Situații Excepționale (CSE) a decis facilitarea procesului de obținere a avizelor de racordare la rețea. Decizia a fost luată pentru consolidarea utilizării tuturor capacităților disponibile de generare de energie electrică regenerabilă, având în vedere impactul major al surselor de energie regenerabilă pentru acoperirea consumului de energie electrică
Este vorba de mai multe companii care au instalat deja centralele electrice regenerabile cu o capacitate de totală de 31 MW, dintre care o parte 23,5 MW au și avize de racordare valabile, iar 7,5 MW sunt fizic pregătite pentru generarea de energie electrică din surse regenerabile, dar nu dispun de avize de racordare valabile. Cu aceste centrale date în exploatare, Moldova va depăși pragul de 600 MW capacități de generare din surse regenerabile, de peste două ori mai mult decât este capacitatea centralelor termoelectrice din Chișinău și Bălți. În prezent, de către operatorul sistemului de transport, Moldelectrica, sunt eliberate avize în sumă de aproximativ 1500 MW pentru instalarea de capacități noi, în principal surse regenerabile de energie. Totuși, mai puțin de 10% din aceste avize de racordare sunt puse în exploatare anual. Această situație limitează posibilitatea investitorilor cu intenții reale de a dezvolta centrale electrice din surse regenerabile.