Totodată, acesta spune că nu a existat și nu există la moment varianta legală de livrare a gazului în Transnistria. Potrivit lui, "marionetele din Tiraspol trebuie să cunoască că orice companie, care aduce gaz la ei, gratis sau contra plată, conform legislației Republicii Moldova ar trebui să dețină minimum licența de distribuție a gazelor, eliberată de ANRE. Tiraspoltransgaz nu are așa licență. Cei de la Moscova , care tot vorbesc despre «gaz umanitar», urmează să cunoască că orice ajutor umanitar se acordă în baza acordului bilateral. Adică e nevoie de un acord Federația Rusă-Moldova, în baza căruia ajutorul umanitar în forma de gaz va fi gestionat și monitorizat de Chișinău, nu de Tiraspol".

Slusari: Fiecare zi primesc cifrele în creștere ce țin de procurarea energiei electrice pentru malul drept al Nistrului. Fiecare zi discut cu agenți economici, care urmează să achite tariful la lumină de 5,61 cu TVA și deja nu mai cred în baladele lui Alaiba, care a prevăzut pentru compensații tocmai 60 mln lei.
Pe acest fundal pe mine deja un pic mă zacolebește aceasta discuția infinită despre criză umanitară artificială pe malul stăng al Nistrului și reluarea livrări de gaze în acea regiune.
Vedem presiunea Cremlinului, însoțită de cea mai agresivă, mincinoasă și cinică propaganda despre Chișinău, Kievul și occidentul colectiv au oprit gazul pentru Transnistria și doresc economic și militar să subjuge mică insulă «русского мира». Auzim cum Tiraspolul ne învață să respectăm legislația moldovenească. Cel mai interesant că opoziția antieuropeană din Moldova sau salută subtil acest debilism sau fac morți în păpușoi.

Totodată, autoritățile din Chișinău tot continuă bâlbâială precum că susțin continuarea furnizării gazelor în Transnistria.

Stimați cetățeni, nu a existat și nu există la moment varianta legală de livrare a gazului în Transnistria. Nu vreau să întru în multiple detalii. Dar marionetele din Tiraspol trebuie să cunoască că orice compania, care aduce gaz la ei, gratis sau contra plată, conform legislației Republicii Moldova ar trebui să dețină minimum licența de distribuție a gazelor, eliberată de ANRE. Tiraspoltransgaz nu are așa licență. Cei de la Moscova , care tot vorbesc despre «gaz umanitar», urmează să cunoască că orice ajutor umanitar se acordă în baza acordului bilateral. Adică e nevoie de un acord Federația Rusă-Moldova, în baza căruia ajutorul umanitar în forma de gaz va fi gestionat și monitorizat de Chișinău, nu de Tiraspol. Beneficiarii ajutorului umanitar conform legii RM nr. 1491 din 28.11.2002 nu pot fi persoanele juridice-întreprinderi. Autoritățile moldave trebuie să aibă acces permanent în Transnistria pentru verificarea modului de utilizare a ajutorului umanitar.

Eu înțeleg foarte bine că Rusia va continua presiune în vederea realizării planului său de colaps economic al Moldovei oficiale. Înțeleg că Chișinău , influențat de circumstanțele geopolitice, poziția partenerilor externi și slăbiciunea generală a guvernului, va ceda și gazul în maximum 10 zile revine pe malul stâng. Solicitarea mea este ca în cadrul acestei tranzacției dubioase autoritățile constituționale să nu admită ca Moldova să nimerească sub sancțiunile internaționale în urma transferurilor suspecte, precum și să aibă mult mai mare grijă de industria de pe malul drept, care va activa cu tarife la lumină de peste 5 ori mai mare comparativ cu întreprinderile similare din Transnistria.