Păvăloi: Cadrele didactice din municipiul Chișinău nu au primit încă salariile pentru luna decembrie 2024, deoarece banii nu au fost transferați de către Guvern. Pentru a acoperi lefurile dascălilor, Primăria Chișinău așteaptă transferurile cu destinație specială de la Ministerul Finanțelor, în sumă totală de 220 de milioane de lei.

Acest lucru se întâmplă într-un context rușinos, având în vedere că angajații Guvernului și ai Parlamentului și-au primit salariile, în timp ce profesorii au fost lăsați fără lefuri până astăzi, 20 ianuarie.